Čechy, nebo Morava? Na ojedinělých exhibicích se představí kompletní reprezentace i „host“ Koukal

Kde jsou lepší badmintonisté, v Čechách, nebo na Moravě? Napoví dvě exhibiční utkání, která se konají 17. června v Brně a o den později v Českém Krumlově. Představí se na nich v domácím prostředí zcela výjimečně kompletní dospělá reprezentace, která zároveň otestuje nový extraligový model.

Nejvyšší soutěž družstev se od další sezóny bude hrát novým systémem na sedm zápasů (místo osmi) a jiné bude i počítání: na tři vítězné sety do 11 bodů. Dvě červnové exhibice jsou ideální šancí, jak tento model vyzkoušet v praxi, a navíc ukázat českým divákům to nejlepší, co domácí badminton nabízí.

„Tento nový model má za cíl zatraktivnit soutěž pro diváky i média a věřím, že se to povede. Poprvé jej vyzkoušíme právě v Brně a Českém Krumlově, utkáními Čechy proti Moravě chceme také našim nejlepším zpříjemnit jejich denní přípravu. V kalendáři totiž zeje pořádná mezera, posledních turnajů se reprezentanti zúčastnili na začátku března a návrat na kurty není plánován dříve než v září,“ říká Josef Rubáš, předseda Trenérsko-metodické komise ČBaS.

A na koho se tedy ve středu 17. června a ve čtvrtek 18. června těšit?

V týmu Moravy se představí třeba Milan Ludík, hráč, jenž má ze všech Čechů v přerušené olympijské kvalifikaci největší šanci na úspěch. Krýt záda mu bude Adam Mendrek, česká žebříčková dvojka, která se po obnovení kvalifikace v lednu 2021 o Tokio ještě také hodlá poprat. Třetím do party je Filip Budzel, univerzál schopný naskočit na všech postech. Silná je i ženská část družstva: za Moravu nastoupí domácí královna posledních let Tereza Švábíková i druhá nejlepší Češka Kateřina Tomalová, nechybí ani juniorská mistryně Tallulah Sharleen Van Coppenolle. 

Morava má navíc trumfové eso: trojnásobného olympionika Petra Koukala, jenž sice už ukončil kariéru, stále je však fit a do utkání by měl zasáhnout jako hrající trenér. Koukal se spolu s Mendrekem a Ludíkem zúčastní v Brně také tiskové konference, která začíná v 10:30.

Tým Čech zase nastoupí s Janem Loudou, aktuálním mistrem republiky ve dvouhře mužů, jenž na únorovém šampionátu své „moravské soky“ Ludíka i Mendreka v cestě za zlatem porazil. Sekundovat mu bude další špičkový singlista a bronzový z MČR Ondřej Král, párové disciplíny by pak měli jistit Jaromír Janáček a Tomáš Švejda, nejlepší čeští deblisté a účastníci mistrovství Evropy i světa. I Čechy mají hráče schopného nastoupit do všech disciplín, je jím medailista z MČR Matěj Hubáček.

Ženská část družstva Čech je opřená hlavně o šestnáctinásobnou mistryni republiky Alžbětu Bášovou či medailistku z MČR ve dvouhře Sabinu Milovou. V ženském deblu se pochopitelně objeví i pětinásobná mistryně ČR Michaela Fuchsová.

„Věřím ve velmi vyrovnaná utkání plná zajímavých konfrontací a pěknou diváckou účast. Výkvět českého badmintonu tady přece jen není vidět každý den. Pozval bych ale i na doprovodný program, v Českém Krumlově bude jeho součástí i para-badmintonová exhibice mezi dvěma nejlepšími českými hráči na vozíku, Lukášem Šemberou a Zbyňkem Sýkorou. I tady půjde o souboj Čechy versus Morava, Lukáš je z Brna a Zbyněk trénuje tady s námi v Českém Krumlově,“ říká Radek Votava, organizátor krumlovské akce a trenér Jaromíra Janáčka s Tomášem Švejdou. Ten usedne na trenérskou židli českého výběru spolu s Josefem Rubášem, trenérem všech tří singlistů v týmu (Louda, Král, Milová) a předsedou TMK.

Moravu spolu s již zmíněným olympionikem Petrem Koukalem do exhibice povede i Ladislav Vorel, bývalý reprezentační trenér a hlavní organizátor první exhibice v brněnské X Areně.

„Jsem potěšen, že nejlepší badmintonisté republiky sehrají historicky první takové utkání u nás v X Areně. Rádi bychom také touto akcí nalákali diváky i novináře na další ročník tradičního Czech Open, na které nám historicky jezdí hráči z více než 40 zemí světa. Před lety tu byl i mistr světa Kento Momota z Japonska,“ říká Ladislav Vorel. Czech Open se letos koná v Městské hale Vodova v termínu 15.–18. října.

Tak tedy: Morava, nebo Čechy? Přijďte povzbudit své favority do Brna a Českého Krumlova!

Exhibiční týmové utkání Morava vs. Čechy

Kdy: středa 17. června 2020
Kde: X Arena, Tuřanka 55, 627 00 Brno Slatina
Program: 10:30 tisková konference a exhibice Milana Ludíka, Adama Mendreka a Petra Koukala, 17:00 utkání Morava vs. Čechy

Exhibiční týmové utkání Čechy vs. Morava

Kdy: čtvrtek 18. června 2020
Kde: Všesportovní hala Český Krumlov, Chvalšinská ulice 111, 38101, Český Krumlov
Program: 16:30–18:30 utkání Čechy. vs Morava

Kompletní sestavy týmů:

Čechy: Jan Louda, Ondřej Král, Jaromír Janáček, Tomáš Švejda, Matěj Hubáček, Alžběta Bášová, Michaela Fuchsová, Sabina Milová

Morava: Milan Ludík, Adam Mendrek, Filip Budzel, Tereza Švábíková, Kateřina Tomalová, Tallulah Sharleen Van Coppenolle

Kontakt pro média:

Hana Musilová
Telefon: 775 050 693
Mail: badminton@cuscz.cz

Článek na ČBaS