Tréninkové centrum mládeže

KEMP U13 – Praha Hamr-Braník 22.10.2017

20171022_112420

V neděli 22.10. s v branické hale pražského Hamru uskutečnil v pořadí 2. kemp pro vybrané talentované hráče z celé Prahy v kategorii U13.

Z děvčat se kempu zúčastnili:

Koliášová Kateřina, Kuptíková Gabriela, Nachtmanová Karolína, Paterová Lucie, Sedláčková Vanda

doplnili je chlapci:

Bláha Tomáš, Hnilica Petr, Hrubec Pavel, Kovář Milan, Král Adam

Ze zdravotních důvodů se na poslední chvíli omluvili Bursová Barbora a Lecián Tobiáš.

Vedením kempu byli pověřeni trenéři Vašek Bláha a Honza Vitvera. Jako sparing byli k dispozici Vojta Sebera, Radka Šilhavá a nahrávací stroj.

Po krátké rozcvičce, rozehřátí aktivačními cvičeními a rozehrání přišla na řadu samotná náplň tréninku. Z prvního kempu vzešla informace, že hráči mají velký problém jak odehrát míč spodem z předního forhendového roku. Dopolední dvouhodinový blok pod vedením Honzy Vitvery byl tedy zaměřen na ukázky, v jakém postavení rakety se míči přiblížit, aby byl pro soupeře co nejméně čitelný do poslední chvíle. Velký důraz byl kladen na volné držení rakety před úderem, stisk rakety a přetočení předloktí při zahrávání. Nejprve si hráči navzájem nahazovali a odehrávali míč z místa do čtyř rohů na soupeřovu polovinu. Následně se zapojil i pohyb do předního forhendového rohu. Dopolední hrací blok zakončily zápasy na polovině s vyznačenými částmi kurtu s maximálním využitím učeného úderu. Následně ještě Vašek Bláha vedl 30ti minutovou část zaměřenou na lehké posilování s vlastním tělem a stabilizační cviky.

Po obědě následovala krátká debata s hráči ohledně pravidel a odpolední 1,5 hodiny trvající tréninkovou náplní bylo zapojení předního forhendového rohu do pravidelných kombinací. Na jednom kurtu trenéři využili i nahrávací stroj, o který byl mezi hráči velký zájem.

Poslední část kempu byla věnovaná 1 hodinu trvajícím tréninkovým zápasům.

Hráčům patří velké poděkování, jelikož se snažili a byl na nich vidět zájem se něco naučit, ačkoliv hlavně odpolední fáze již byla pro některé hráče fyzicky náročná.

Problém je v soustředění hráčů po celou dobu herních cvičení, kdy po korekci od trenérů chvíli udrží pozornost a předvádí to, co se po nich vyžaduje, ale za krátkou chvíli se opět přestanou soustředit a tím trpí i kvalita předváděných cvičení.

Velkým problémem hráčů zůstává příprava na soupeřův úder, kdy hráči minimálně spíše vůbec nestojí v základním postavení a o aktivačním skoku nemluvě. S tím pak souvisí i problematický pohyb po kurtu a na to by se hráči měli zaměřit ve svých oddílech především.

                                                                      Vašek Bláha a Honza Vitvera

 

KEMP U13 –  Praha-Radotín, 23.9.2017

IMG_5394

První jednodenní kemp talentovaných hráčů kategorie U13 proběhl v městské hale v Radotíně.

Jde o novou formu vyhledávání šikovných hráčů, kteří by měli být v budoucnu zařazeni do TCM Prahy. Během následujících měsíců budou trenéři pražských oddílů sledovat mladé hráče a k tomu budou sloužit mimo jiné i tyto kempy. Oproti předchozímu roku, je při tomto uspořádání  možné zajistit i starší  hráče jako sparing, což je pro tuto kategorii velkým přínosem. Mohou tak hrát proti starším,  zkušenějším hráčům a tím se zkvalitní trénink.

Na první setkání bylo pozváno 12 hráčů. Bohužel začátek školního roku společně se změnou počasí sebou přinesl i období viróz,  a tak jsme dostali několik omluvenek původně nominovaných. Nicméně  je v Praze hodně šikovných dětí této věkové kategorie, mohli jsme proto oslovit další.

Kemp se tentokrát uskutečnil v radotínské městské hale a zúčastnili se jej tito hráči:
Barbora Bursová, Helena CHvalová, Petr Hnilica, Adam Král – Sokol Radotín Meteor Praha

Jana Flusserová, Karolína Nachtmannová, Ivana Treperová, Josef Rákosník – SK Prosek

Aneta Osičková, Tobiáš Lecián, Vojtěch Havránek – TJ ASTRA ZM

Adam Srnec – SK HAMR
Trenéři

Mojmír Hnilica, Halka Bitmanová

Sparring – Michal Hubáček, Vojta Havlík, Vašek Obhlídal

Program byl následující:

Dopoledne byl   dvouhodinový hodiny trénink zaměřený na zlepšení pohybu po kurtu, zrychlení přistupování k míči a návrat do základní pozice po odehrání. Jak jsme zjistili, jsou v tomto poměrně velké rezervy.

Odpolední program byl rozdělen do dvou částí. První jsme zaměřili na herní kombinace s cílem co nejméně kazit a udržet míč ve výměně. Hrála se jak obranná varianta, tak útočná. Druhá část /cca 45 minut/ byla věnována tréninkovým zápasům.

Všichni hráči se na kurtu snažili, někomu trvá o něco déle pochopit, co se po něm chce a též třeba přijmout novou věc. Přesto všichni pracovali ke spokojenosti trenérů.

Cílem těchto kempů není naučit hráče základní badmintonové údery. S těmi již musí přijit ze svého mateřského oddílu. A tam se ukázalo, že někdo technicky zaostává v některých úderech. Asi největší problém z našeho hlediska je spodní forhendový úder v předním rohu. Hráči nejdou stejným způsobem na kraťas a na výhoz, takže vlastně soupeř již před začátkem úderu pozná, co bude hráč hrát.  To by asi měl být hlavní úkol pro oddílové tréninky. Zaměřit se právě na tyto dva údery. Věřím, že se to povede a příště již nebudeme muset hráče při tomto úderu opravovat.

Termín dalšího kempu bude v nejbližších dnech určen a budou pozváni další perspektivní hráči této kategorie.  Závisí především na časových možnostech trenérů a starších hráčů.